Cornell University - Graduate and Professional Student Assembly

TypeMain Body
Eligible ConstituenciesGraduate/Professional Student, Student
Accepting Applications? Yes
Committee List Emailoa-gpsa-members-l@cornell.edu
Committee Description

Committee Members

Status: Active
First Name Last Namesort descending NetID Membership Type - Role
Jan Allen jea239 Ex-Officio Member - Associate Dean for Academic and Student Affairs, Graduate School
James Baker jtb243 Ex-Officio Member - Student-Elected Trustee (Undergraduate)
Catie Ball cjb356 Field Member - Astronomy and Space Studies
Ruth Barankevich rab549 Voting Member - Social Sciences Representative
Andy Barrientos-Gomez alb445 Chair - President
Elias Beltran ejb327 Field Member - Comparative Literature
Karina Beras kb283 Field Member - Anthropology
Karina Beras kb283 Voting Member - Social Sciences Representative
Griffin Berlstein glb84 Field Member - Computer Science
Hannah Bidigare-Curtis hnb34 Voting Member - Social Sciences Representative
Hannah Bidigare-Curtis hnb34 Field Member - Design & Environmental Analysis
Alison Bidjarano acb363 Voting Member - College of Veterinary Medicine Representative
Sam Bosco sfb42 Field Member - Horticulture
Ethan Call erc223 Voting Member - Master of Industrial and Labor Relations Representative
Mila Cantar mjc494 Voting Member - Masters of Public Administration Representative
Martik Chatterjee mc2548 Ex-Officio Member - Student Advocacy Committee Chair
Martik Chatterjee mc2548 Voting Member - Life Sciences Representative
Casey Ching cc2623 Field Member - Civil and Environmental Engineering
Isabel Choisnowski imc37 Field Member - German Studies
Amanda Cirillo ac2878 Voting Member - Cornell Law School Representative
Alexa Cohn arc326 Voting Member - Executive Vice President
Hannah Cole hrc37 Voting Member - Arts & Humanities Representative
Peyton Cole pac265 Voting Member - College of Veterinary Medicine Representative
Trevor Cross tsc85 Field Member - Microbiology
Christa Deneault cd576 Field Member - Economics
Jordan Dotzel jad443 Voting Member - Physical Sciences Representative
Sara Downs srd96 Field Member - Biochemistry, Molecular & Cell Biology
Cody Duell cjd259 Voting Member - Physical Sciences Representative
Cody Duell cjd259 Ex-Officio Member - Graduate/Professional University Assembly Representative
Cody Duell cjd259 Ex-Officio Member - Faculty Teaching, Advising, and Mentoring Award Committee Chair
Jeremy Faulk jdf269 Field Member - Design & Environmental Analysis
Lindsay Fennell lff39 Field Member - Entomology
Megan Gelsinger mlg276 Field Member - Social Sciences
Gina Giambattista ggc9 Office of the Assemblies - Director, Office of the Assemblies
Alex (Jin-Taek) Hong jh697 Ex-Officio Member - Graduate/Professional University Assembly Representative
Andrew Hubble ahh92 Field Member - Biological and Environmental Engineering
Cristina Hung ch567 Field Member - Romance Studies
Ji Hyun Jeong jj639 Field Member - Information Science
Nicole Johnson nmj38 Field Member - Mathematics
Arielle Johnson arj66 Field Member - Plant Biology
Arielle Johnson arj66 Ex-Officio Member - Chair of the Graduate and Professional Student Assembly Finance Commission
Catherine Kagemann chk63 Field Member - Genetics, Genomics, and Development
Madeleine Keefe mrk258 Voting Member - Life Sciences Representative
Logan Kenney lrk74 Ex-Officio Member - Graduate/Professional University Assembly Representative
Jaron Kent-Dobias jpk247 Field Member - Physics
Sean Kim bk525 Field Member - Mechanical Engineering
Kasey Laurent kml287 Ex-Officio Member - Graduate and Professional Student Programming Board Chair
Kasey Laurent kml287 Voting Member - Physical Sciences Representative
Eugene Law epl49 Field Member - Soil and Crop Sciences
Elmer Li zl685 Field Member - Policy Analysis and Management
Bryce Lipinski bml225 Field Member - Chemistry and Chemical Biology
Charlotte Logan cjl333 Field Member - Linguistics
Alex Loiben aml372 Ex-Officio Member - Counsel
Stephanie Lopez sml363 Ex-Officio Member - General Committee of the Graduate School Representative
Stephanie Lopez sml363 Voting Member - Arts & Humanities Representative
Jason Ludwig jdl328 Field Member - Science and Technology Studies
Tim Luttermoser tjl235 Voting Member - Life Sciences Representative
Mark Mandych mam833 Field Member - German Studies
Katherine Masters kam497 Voting Member - Masters Student Representative
Alex Ogbonna aco46 Field Member - Plant Breeding
Jeff Pea jtp239 Ex-Officio Member - Graduate/Professional University Assembly Representative
Jeff Pea jtp239 Field Member - Biological and Biomedical Sciences
Vacant Position Vacant Voting Member - Physical Sciences Representative
Vacant Position Vacant Voting Member - Vice President for Internal Operations
Vacant Position Vacant Voting Member - Masters Student Representative (ENG)
Alejandra Rodriguez Jaramillo ar2367 Field Member - PPMB/SAGES
Megan Sawey mes476 Field Member - Communication
Matt Schoeffler ms3556 Voting Member - Johnson Graduate School of Business Representative
Emery Schoenly es978 Voting Member - Johnson Graduate School of Business Representative
Felicia Setiono fjs66 Field Member - Nutritional Sciences
Tianyi Shou ts833 Field Member - Comparative Literature
Chloe Siegel css293 Field Member - Plant Pathology and Plant-Microbe Biology
Casey Silver crs376 Field Member - Applied Economics and Management
Jaewon Sim js2689 Ex-Officio Member - Student-Elected Trustee (Undergraduate)
Jacob Simon js2629 Field Member - Earth & Atmospheric Sciences
Kathleen Smith kts57 Field Member - Applied and Engineering Physics
Lucas Smith ls678 Ex-Officio Member - Student Assembly Liaison to the GPSA
Alicia Sontag aas428 Voting Member - Cornell Law School Representative
George Stack gms252 Field Member - Plant Breeding
Camillo Stubenberg css295 Field Member - Development Sociology
Matthew Sturgeon mts266 Voting Member - Johnson Graduate School of Business Representative
Taylor Tejeda tnt52 Voting Member - Vice President for Communications
Kiran Tomlinson kt592 Field Member - Computer Science
Wendy Treat wgt2 Assembly Manager - Senior Coordinator, Office of the Assemblies
Marisol Valverde mpv34 Field Member - Ecology and Evolutionary Biology
Paul Vinhage pav47 Voting Member - Arts & Humanities Representative
Hayden Waller whw84 Field Member - Neurobiology and Behavior
Dinghuan Wang dw595 Voting Member - Cornell Law School Representative
Dennis Wegner dw544 Field Member - German Studies
Meredith Welch msw274 Voting Member - Social Sciences Representative
Heidi Xu yx483 Voting Member - Social Sciences Representative

Committee Meetings

Date Location Details
08/31/2020 5:30pm Zoom view
09/14/2020 5:30pm Zoom view
09/28/2020 5:30pm Zoom view
10/26/2020 5:30pm Zoom view
11/09/2020 5:30pm Zoom view
11/23/2020 5:30pm Zoom view
12/07/2020 5:30pm Zoom view
02/01/2021 5:30pm Zoom view
02/15/2021 5:30pm Zoom view
03/01/2021 5:30pm Zoom view
03/15/2021 5:30pm Zoom view
03/29/2021 5:30pm Zoom view
04/12/2021 5:30pm Zoom view
04/26/2021 5:30pm Zoom view